Daisymay66 Posted February 13, 2018 Posted February 13, 2018 Just a quick question! For those of you who sell these, how do you figure out you prices? I know I have at least 800 molds but don't do anything with them because I never know what to charge. They are so cute and I know they would sell very well for me but I sit, just looking at them all. Do you charge so much per pound and it's just st a standard price? Or so many per bag and that's the price! TIA Hope your having a great day! I know I'm counting down the days until SPRING! Quote
TallTayl Posted February 13, 2018 Posted February 13, 2018 I use weight. It is the most consistent way to calculate the total cost. 1 Quote
Sarah S Posted February 13, 2018 Posted February 13, 2018 Ditto what TT said. I use weight to price out all my products. No wait, I lied! I count out incense sticks... I really should weigh those too though! I'm just lazy about them and it's easier to get my kids to help count them out. 😶 Quote
Daisymay66 Posted February 14, 2018 Author Posted February 14, 2018 That is what I figured. I know everyone's cost will be different but would anyone mind sharing how much they sell them for. Do you for example put like 8 ounces per bag? I know it would depend on how big your shaped melts are..Do you ever so like a pound per bag? Thank you so much for replying to my post Quote
Belinda Posted February 15, 2018 Posted February 15, 2018 I use weight also. I usually put 5 one ounce tarts in a bag for $5. Sometimes the bags are a little over 5 ounces but I still charge $5. Probably cheating myself out of money though LOL! Quote
Daisymay66 Posted February 16, 2018 Author Posted February 16, 2018 On 2/14/2018 at 7:44 PM, Belinda said: I use weight also. I usually put 5 one ounce tarts in a bag for $5. Sometimes the bags are a little over 5 ounces but I still charge $5. Probably cheating myself out of money though LOL! Thanks so much Belinda! Appreciate all the help everyone! Quote
Daisymay66 Posted April 20, 2018 Author Posted April 20, 2018 Does anyone sell these wholesale? Quote
Sebleo Posted April 20, 2018 Posted April 20, 2018 I do not sell wholesale yet, but I do not plan to wholesale the shaped pieces. It is hard enough to get them shipped to someone and still look nice. I think with the bags being shipped, stocked, and man handled in the store they would look horrible by the time the purchaser got them home. This is the main reason I decided to do clams too. I will wholesale those. Quote
Recommended Posts
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.