Jump to content

Melts


moniek
 Share

Recommended Posts

Yankee Candle charges $1.20 and they are less than 1 oz. You just might be selling your tarts too cheap. You've got to figure out how much it actually costs to make your tart...wax, dye, fo, packaging and then multiply that cost times 3 (for retail price)...then round it off. Remember you want a decent enough profit to cover your labor as well. I have no problem selling my tarts for $1.00 each. I have more trouble selling pillars and containers...but my tarts sell quite well. I offer a tart burner, 6 tarts and 12 tealights for $20.00 and have had many people who love to purchase them for gifts for their friends.

Link to comment
Share on other sites

That was a great ? As a consumer, I will only pay up to $1.50 for a single tart, but the clamshells are a whole other ballpark I've never seen tham at craft shows, malls etc around here so I don't know about them. You should ask around (friend, family, etc.) and see if they're familar with tarts. I've found that not a whole lot of people actually know about them for some strange reason:undecided . The fact that they're relatively cheap is their appeal IMO.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...