Anna Posted September 16, 2005 Posted September 16, 2005 figure the cost of wax in a container candle?I thought I was doing it right,then I don't think I am doing it right.I use 20 ozs of wax in my jar.I use J50 which comes 55 lbs to the case,and it cost me $57.00 with no shipping,I pick the wax up at a local supplier.Please someone help me,I'm not good at math. Thanks,Anna Quote
Fairy_Light Posted September 16, 2005 Posted September 16, 2005 Hey hun not sure if this will be much help but figureYour wax costs you about .07 or (0.0647727) cents an oz.How much does your Container cost?Fragrance?Dye?Additives?I.EContainer = .60Fragrance = .50 / ozDye = .10 Additives = .10Wax = 1.30 - 1.40 / 20 ozTotal = 2.70 per CandleI'm rounding to the higher end...Not including gas to pick up supplies, time spent making the candles, etc.HTHHUGSAndrea Quote
prairieannie Posted September 16, 2005 Posted September 16, 2005 I'm coming up with $1.29 for your wax (per jar) Quote
Georgia Posted September 16, 2005 Posted September 16, 2005 55 (pounds) X 16 (ounces) = 880 ounces$57 / (divided by) 880 = .07 cents per ounce20 ounce jar = $1.40Prairie rounded to different decimal places which is why there are different answers. If you were accounting for plutonium you might go for a few more decimal places. For wax, I go to 2 decimal places. Quote
Anna Posted September 17, 2005 Author Posted September 17, 2005 Thanks everyone,I had come up with 6 1/2 cent per lb.If you divide 880 by 57 you come up with 15.438596 which would be about 16 cents,but if you divide 57.00 by 880 you come with 0.6477272 which is about 6 1/2 cent per lb.Thats why I didn't know which way was right.Does this make sense. Anna Quote
Recommended Posts
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.