Jump to content

are my prices out of line??


Sherl
 Share

Recommended Posts

I made some lotion bars [in a tube] and some body butter that I package in 4 oz containers. Just figured up what I'd need to sell them for and I'm thinking they seem a little high:shocked2: . the lotion bars are .75 oz and contain beeswax, shea, cocoa and some light oil. I figured $4 for these. The body butter has cocoa, shea and avacado butters, apricot kernal oil, vitamine E and some beeswax. Does $12 for 4 oz sound out of line? Now that I know what I want to make and how I want to package them, I can buy at better prices... but not enough to drop them considerably. I bought a 4 oz body butter last summer for $6.. thinking it was a whipped shea. So, compared to that, my prices seem a bit high..... What do ya'll think??

Link to comment
Share on other sites

How are you coming to those retail prices? Are you adding up all costs to make (including packaging, labels, etc.) and then doubling, tripling, what?

I do not think you're overcharging, but I don't know what kind of economy you have where you live??

If the product is good, has good quality ingredients, and does what it says it does, then I have no problem spending a little more on items like that.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...