Jump to content
Sign in to follow this  
kandlekrazy

EO soy clamshell pricing

Recommended Posts

I'm starting a line of soy wax melts made with essential oils since I love them and stopped making B & B.   I bought several pounds and will do 5 scents and then a few blends of those 5.  I'd like to find out if I'm in line for pricing on these if anyone out there is making them.  I was thinking $6 per clamshell  (2.5- 3 x my cost depending on eo). I found a couple on Etsy but there are so many to weed through just to find 1 made with essential oil.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

No, i don't think your out of line in the least bit. may i ask what EO's you have success with ( peppermint -lemon etc) i just didn't seem to have any luck

with getting a scent throw. what I've been doing with wax melts is not pouring + packaging in plastic clamshells. I know they're easy/practical but i just 

don't care for them - thats a personal preference for sure. what i do is pour my wax in small molds + them package in 5x7 cotton muslin bags. melts can 

be stored in the bags - i like that its eco friendly. i get my drawstring cotton bags in bulk from uline - you get 200 bags for about 68-$70??? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

It's been years since I made them before so I took a guess since all my notes were lost.  I got Lavender (a super high grade), Lemon, Lemongrass, Patch & Bergamot.

So far I've tested only straight scents, Lavender, Patch & Bergamot, they all had a really nice but not overwhelming throw.  I use a light bulb warmer.  Interestingly enough I did remember that I didn't need to cure long with EO, but of course I tested after just a day and then after a week and really not much difference.

Peppermint would probably be another good one but I spent $180. on 5# wholesale so I had to stop!  I have muslin bags but I'm afraid with essential oil it will lose it's scent.  I'm looking for some small jars and I may use the 4 oz jelly jars (6 oz jar would be ideal) to put a bunch of small melts in and sell them that way, but for now I'm using clamshells to test and also to get them into the store.  I do like that the clamshell hangs and doesn't take up shelf space.

Edited by kandlekrazy
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest OldGlory

I would start pricing at 4 times your cost. People know that EOs are more expensive than FOs. You can always do multiple unit pricing - for example if one pack/unit is $8.00 at 4 x cost, you could offer 3/$20.

I bet they would be really cute in 8 oz tins, lined with pretty tissue paper, with a colorful and descriptive label. You could get the tins that have the window lid.

As a side note, I just bought some EOs from Camden-Grey and they sent a sample of their Light Patchouli and it is really good! Makes me seriously consider buying a lb of it.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I really like OldGlory 's idea of multiple unit pricing . During Christmas i do wax melts in glass jars like your describing - people really like that, especially 

for gift giving. Your inspiring me to try EO wax melts again - Where do you like get your eo in bulk + how do you gauge how much EO to add since its

different than FO ? One more question .... how does one know they are getting a super high grade of lavender - i learn so much from all of you TY :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest OldGlory

I was in retail for 30 +/- years, and there are some principles you don't forget -

Start your prices high and come down if you have to or just want to. People love to buy things on sale. Bath & Body W. has the right idea.

If you start your prices too low and try to raise them your customers will not be happy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, OldGlory said:

I would start pricing at 4 times your cost. People know that EOs are more expensive than FOs. You can always do multiple unit pricing - for example if one pack/unit is $8.00 at 4 x cost, you could offer 3/$20.

I bet they would be really cute in 8 oz tins, lined with pretty tissue paper, with a colorful and descriptive label. You could get the tins that have the window lid.

As a side note, I just bought some EOs from Camden-Grey and they sent a sample of their Light Patchouli and it is really good! Makes me seriously consider buying a lb of it.

 

I do that with my fo melts, I offer a 2/$ and a 4/$ and it works well.  Patch EO just gets better and better so don't be afraid to buy a # of it.  I have some that's 5 years old and

I save for very special customers who still buy EO from me. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thanks for the replies & suggestions!

Since I decided to average my EO cost and have the same price regardless of scent I'm going with 7.50 each and 3/$20.  After searching more on Etsy most are between

$7-$12 per clamshell.  If the clamshells sell fairly well, I'm going to look into other forms of packaging because I don't like the idea of putting them in plastic but for now it works. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest OldGlory

My customers won't pay the price I would need to get for anything made with Patchouli. I may buy a smaller portion just for me tho! I still have a one oz. bottle I bought a few years ago. I'm letting it age.

Share this post


Link to post
Share on other sites

My Lavender was more expensive than the Patchouli, I think the Patch was $45. and the Lavender was $57 I have a wholesale account for EO's but they usually don't sell pounds at a time.  It helps that my sister works there as she can get me a few pounds without too much trouble as long as I maintain my wholesale acct with them.  My customers

may not pay the price either but I see them spending $25.00 for an 8 oz EO candle so they may just love these melts.  When I lived in Huntington Beach, they bought EO melts

from me for $8.00 ea and that was 8 years ago.  This area it may not fly.  I need some special blends so I know I'm going to need to buy more scents possibly even the

companies blends.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest OldGlory

My customers won't pay $5 for any 8 oz jar candle. But they are RABID about melts and I have no trouble getting $1/oz for melts. (It helps that there's a man selling the large clamshell for $8 near me, lol.)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...